Leczenie nadpotliwości Botoxem

Ludzkie gruczoły potowe wydzielają średnio 600-900 ml potu na dobę. To zjawisko tyleż normalne, co pożądane - służy termoregulacji organizmu. W prawie 99% pot składa się z wody, a tylko w 1% z innych związków. Ilość wydzielanego potu determinowana jest między innymi przez czynniki hormonalne, dietę, stan zdrowia, warunki klimatyczne, wiek, stan emocjonalny, wysiłek fizyczny, temperaturę.

 

 

Nadpotliwość najczęściej występuje w okolicach pach, pachwin, stóp i dłoni. Dla pacjentów, co zrozumiałe, stanowi problem i realną przeszkodę w codziennym, harmonijnym funkcjonowaniu.

Leczenie polega na miejscowej iniekcji i wprowadzeniu preparatu. Zabieg trwa około dwóch kwadransów. Wykonywany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Preparat blokuje działanie zakończeń nerwowych w wyniku czego gruczoły produkują mniej potu. Problem zostaje usunięty na kilka miesięcy, a kolejna dawka toksyny botulinowej może być zaordynowana dopiero po całkowitym wygaśnięciu działania poprzedniej.

Miejsca nakłuć są zaczerwienione i pojawiają się pęcherzyki przypominające ukąszenia komara - objawy szybko ustępują. Pełen rezultat zauważysz po 3-7 dniach. Ilość wydzielanego potu powinna zmniejszyć się przynajmniej o połowę. Niestety, połączenia nerwowe po pewnym czasie odnawiają się, dlatego, aby podtrzymać efekty zabiegu, należy powtarzać go co 4-6 miesięcy.

 

Do góry